wstrząs anafilaktyczny leczenie

Zapamiętaj!

anafilaksja pomoc Podstawą profilaktyki anafilaksji jest unikanie kontaktu z alergenem. Zasady postępowania zależą więc ściśle od rodzaju zdiagnozowanej alergii.
anafilaksja porady W przypadku braku możliwości skutecznej profilaktyki anafilaksji, zamiast zapobiegania wstrząsowi anafilaktycznemu należy przede wszystkim chronić własne życie na wypadek jego wystąpienia.
nagła reakcja alergiczna Jeśli zaliczasz się do grupy ryzyka wystąpienia anafilaksji lub w przeszłości wystąpił u Ciebie epizod anafilaktyczny, poproś lekarza o wydanie stosownego zaświadczenia o swoim schorzeniu. Miej je zawsze przy sobie, np. schowaj do portfela. Najlepiej, gdy widnieje na nim numer kontaktowy lekarza oraz numer pogotowia ratunkowego.
postepowanie wstrząs anafilaktyczny Obowiązkowo zaopatrz się w dwa automatyczne wstrzykiwacze z epinefryną (adrenaliną).1 36% pacjentów do wyeliminowania pierwszych objawów wstrząsu wymaga więcej niż jednej dawki tej substancji.
podanie adrenaliny Automatyczny wstrzykiwacz z epinefryną (adrenaliną)1 miej zawsze przy sobie. Poinformuj bliskie otoczenie (w domu, w szkole, w pracy), gdzie dokładnie je przechowujesz.
epinefryna (adrenalina) alergia Regularnie sprawdzaj datę ważności wstrzykiwacza z epinefryną (adrenaliną). Wymień go na nowy natychmiast po upływie daty ważności.
pomoc anafilaksja Od czasu do czasu ćwicz podawanie epinefryny (adrenaliny)  w automatycznym wstrzykiwaczu za pomocą wstrzykiwacza demonstracyjnego.2 Zadbaj też o to, by zrobili to Twoi bliscy. Ćwiczenia są konieczne, aby każdy był w stanie podać sobie prawidłowo epinefynę (adrenalinę) w warunkach fizycznego i psychologicznego stresu, jaki ma miejsce podczas wstrząsu.
reakcja alergiczna Pamiętaj, że podczas ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego łatwość podania epinefryny (adrenaliny) MA KLUCZOWE ZNACZENIE.