wstrzÄ…s anafilaktyczny objawy

Zapamiętaj!

Anafilaksja to gwałtowna, nieprzewidywalna i niebezpieczna dla życia reakcja organizmu na alergen. Najczęściej dochodzi do niej na skutek kontaktu z substancją, na którą jesteś uczulony.

Wstrząs anafilaktyczny najczęściej ma miejsce po kilku sekundach lub minutach od kontaktu z alergenem. Znane są jednak przypadki, gdy doszło do niego po kilku godzinach od tego momentu.

Do czynników, które najczęściej leżą u podłoża anafilaksji, zaliczają się alergeny pokarmowe, jad owadów oraz leki.

 

W przypadku dzieci najczęściej wstrząs anafilaktyczny wywołują alergeny pokarmowe. Wśród osób dorosłych równie popularnym winowajcą są owady i podawane leki.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest większe u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób młodszych niż u osób w podeszłym wieku.

 

Na ryzyko wystąpienia anafilaksji są przede wszystkim narażone osoby cierpiące na alergię pokarmową (zwłaszcza na orzeszki ziemne), astmę oskrzelową oraz choroby atopowe.

 

Anafilaksja zwykle obejmuje cały organizm. Do jej najbardziej typowych objawów zaliczają się występujące w tym samym czasie: zawroty głowy, uczucie silnego osłabienia, duszności, uczucie braku powietrza, kołatanie serca, chrypka oraz nudności i wymioty.

 

Szacuje się, że obecnie do wstrząsu anafilaktycznego dochodzi u około 1-3% osób rocznie breitling replika.