uczulenie na owady

W domu

Sposób urządzenia domu przez osobę wrażliwą na uczulenia determinuje alergia.
W przestrzeni mieszkalnej czai się bowiem wiele zagrożeń, a reakcja alergiczna może pojawić się na każdym kroku. Alergenem mogą być zarówno hodowane rośliny, gromadzący się kurz, sierść zwierząt czy pleśń w łazience. Jednak nawet małe modyfikacje w każdym z pomieszczeń mogą znacząco ułatwić życie.

 

W pokoju dziennym obowiązuje zasada: im mniej przedmiotów i powierzchni, na których mogą gromadzić się pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego – tym lepiej.  Rezygnujemy z dywanów, wykładzin, tapicerowanych mebli, zasłon czy kotar. Wybieramy materiały, które łatwo przetrzeć wilgotną ścierką. Sprzęt elektroniczny, książki czy drobne przedmioty trzymamy w zamykanych, przeszklonych regałach. Dbamy o wentylację i regularnie czyścimy filtry.

 

Sypialnię urządzamy minimalistycznie. Wybieramy proste, gładkie i łatwe do mycia powierzchnie. To samo dotyczy podłogi. Rezygnujemy z dywaników, kilimów czy licznych poduszek, chyba że wybierzemy ich wersje bawełniane, które szybko i bezproblemowo można wyprać w temperaturze 60°C. Zamiast tapczanu czy rozkładanej kanapy sprawdzi się drewniany lub metalowy stelaż z materacem, który nie gromadzi kurzu i może być regularnie odkurzany. Używamy pościeli hipoalergicznej bądź syntetycznej, którą zmieniamy raz na tydzień.

 

Podczas urządzania kuchni zdecydujmy się na kafelki lub łatwo zmywalną farbę. Do montażu zlewu użyjmy silikonu sanitarnego z dodatkiem przeciwpleśniowym. Dbamy o to, aby nie pozostawiać szczelin pomiędzy kuchennymi urządzeniami. Warto pamiętać też na co dzień o porządku w szafkach i nie dopuszczać do zawilgocenia produktów, takich jak np. przyprawy. Kuchnia jest częstym miejscem przechowywania domowej apteczki. Zadbajmy, aby znalazły się w niej leki przeciwalergiczne w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką. Zawsze powinny być też w niej dostępne przynajmniej dwa automatyczne wstrzykiwacze z epinefryną  (adrenaliną)1, które mogą nam uratować życie, jeśli pojawi się szok anafilaktyczny. Regularnie sprawdzajmy ich termin ważności.

 

W łazience warto sprawić sobie dobrą wentylację. Najlepiej, gdy uruchamia się ona automatycznie, zawsze gdy w łazience pojawia się więcej wilgoci. Do montażu wyposażenia łazienki warto wykorzystać silikon sanitarny. Drabinka grzejnikowa pozwoli szybko dosuszyć ręczniki czy bieliznę. Kosmetyki i drobne przedmioty trzymajmy w zamykanych szafkach, aby uniknąć gromadzenia się na nich kurzu. Ponadto uważajmy na detergenty czy zapachowe środki do mycia bądź pielęgnacji ciała, które odpowiadają za reakcje alergiczne. W naszej łazience najlepiej sprawdzi się zasada, by po skorzystaniu z niej drzwi zawsze pozostawały niedomknięte.

 

W ogrodzie zadbajmy z kolei o zegarki repliki odpowiednią odzież. Nie zakładamy wzorzystych ubrań, które przyciągają owady. Sprawdzą się tu naturalne barwy, takie jak biele, kremy czy zielenie, które nie prowokują insektów. Podczas posiłku na zewnątrz pamiętamy o tym, by wszystkie pokarmy były przykryte, a butelki z napojami zawierającymi dwutlenek węgla szczelnie dokręcone. Zawsze warto mieć pod ręką z automatyczny wstrzykiwacz z epinefryną (adrenaliną)1 – nawet w nieodległej od domu przestrzeni ogrodowej.