uczulenie na owady

W pracy

W biurze spędzamy często więcej czasu niż we własnym domu. Warto zapewnić tu sobie bezpieczne warunki funkcjonowania, jak też zniwelować dyskomfort psychiczny, który jest jednym z objawów alergii. Od tego zależy nasza efektywność i stopień motywacji do działania, na którym zależy przecież nie tylko nam, ale także naszemu pracodawcy.

 

Alergia, oprócz objawów typowo fizycznych, może także skutkować trudnościami w koncentracji, rozkojarzeniem, rozdrażnieniem, utratą energii i ogólnym słabym stanem psychicznym. W naszym zakresie jest zadbanie o odpowiednie leki, które zniwelują skutki uczulenia. Jednak także firma, w której jesteśmy zatrudnieni, powinna zapewnić nam komfort środowiska pracy.

 

Po pierwsze, rozpoznajmy alergeny w miejscu pracy. Następnie wybierzmy się do lekarza, od którego otrzymamy odpowiednie zaświadczenie o uczuleniu. Na jego postawie starajmy się wynegocjować u pracodawcy bardziej sprzyjające warunki pracy. Możemy zgłosić np.: konieczność lepszego dopływu naturalnego oświetlania, usunięcia wykładzin lub przeniesienia stanowiska pracy do miejsca, w którym ich nie ma, naprawę klimatyzacji lub zapewnienie dodatkowego nawilżacza powietrza. Co prawda alergia nie jest zaliczana do klasycznych chorób zawodowych i z tego tytułu nie otrzymamy dodatkowych świadczeń lub odszkodowania, jednak każdy pracodawca ma obowiązek zadbania o nieszkodliwe dla zdrowia pracownika środowisko pracy. Także w przypadku alergii.

 

We własnym zakresie zapewnijmy sobie odpowiednie leki w firmowej apteczce lub zabierajmy je codziennie do miejsca pracy. Oprócz klasycznych preparatów antyhistaminowych czy środków działających bezpośrednio na błony śluzowe nosa i oczu, zawsze w naszym pobliżu powinny znajdować się dwa automatyczne wstrzykiwacze z epinefryną (adrenaliną).1 Zadbajmy o to, aby były one w oryginalnych opakowaniach i z dołączoną ulotką, na której warto napisać numer kontaktowy do najbliższego oddziału pogotowia. Sprawdzajmy regularnie ich datę ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy w nagłej potrzebie lek okaże się przeterminowany.