uczulenie na owady

W podróży

Zarówno podróż służbowa, jak i wyjazd rekreacyjny może być dla alergika bezpieczny pod warunkiem, że podejmiemy odpowiednie przygotowania. W przypadku alergii wziewnych podstawą planowania trasy i miejsca pobytu są informacje zawarte w kalendarzu pyleń. Jeśli wybieramy się za granicę, skorzystajmy z jego wersji międzynarodowej.

 

Jeśli jesteś alergikiem pokarmowym, upewnij się, że w miejscu swojego pobytu otrzymasz pożywienie dostosowane do swojej indywidualnej diety. Coraz więcej hoteli bądź pensjonatów oferuje posiłki przygotowywane specjalnie dla osób z alergią, może się to jednak odbywać za dodatkową opłatą. Sprawdź, czy jest taka możliwość i czy kuchnia posiada odpowiednie doświadczenie. Ustalenie indywidualnych warunków dietetycznych za pośrednictwem biura podróży może trwać od 2 tygodni nawet do 2 miesięcy.

 

Ważnym etapem wybierania się w każdą podróż jest pakowanie. O czym obowiązkowo musi pamiętać alergik? Zadbajmy, aby zawsze mieć pod ręką odpowiednie leki – nawet wówczas, gdy na miejscu nie spodziewamy się uczulających czynników.

 

Do podróżnej apteczki należy schować przede wszystkim:

 

  • Leki przeciwhistaminowe, które redukują typowe objawy alergii.
  • Leki przeciwalergiczne stosowane bezpośrednio na śluzówkę nosa lub oczu (aerozol do nosa, krople do oczu).
  • Dwie sztuki automatycznego wstrzykiwacza z epinefryną (adrenaliną). W Holandii i Niemczech pacjentom z ryzykiem anafilaksji lekarze zalecają posiadanie automatycznych wstrzykiwaczy z epinefryną (adrenaliną).1  Zapytaj o to swojego lekarza.
  • Przed wyjazdem sprawdzamy obowiązkowo jego datę ważności!

 

Spakowanie leków do walizki uniemożliwi nam szybką reakcję w razie wystąpienia niepokojących objawów. Jeśli podróżujemy więc samochodem, zabierzmy je do środka zamiast pakować do bagażnika. Jeśli lecimy samolotem, włóżmy je do bagażu podręcznego, a nie do walizki, która trafi do luku bagażowego.

 

Pamiętajmy, by wszystkie środki były w oryginalnych opakowaniach i zawierały ulotkę. Ułatwi to udzielenie nam pomocy przez inną osobę, jak też może być pomocne podczas kontroli przez służby celne na granicy.

 

Jeśli przewozimy leki w większej ilości, umieśćmy je w plastikowej torebce. Powinno się w niej znaleźć także zaświadczenie o alergii wydane przez lekarza. Najlepiej, gdy zgłosimy posiadanie środków aptecznych jeszcze przed kontrolą celną.

 

W przypadku alergii pokarmowej, zadbajmy o bezpieczne dla swojego organizmu pożywienie na czas drogi.  Nie ryzykujmy spożywania pokarmów z przydrożnych barów. Nie liczmy też, że otrzymamy dopasowany do naszych potrzeb posiłek od linii lotniczych. Można wcześniej upewnić się u przewoźnika, czy istnieje możliwość przygotowania przekąski, np. w wersji bezglutenowej. Zazwyczaj jednak na pokładzie samolotu dostępne jest standardowe menu z 1-2 wariantami wegetariańskimi. Do samolotu zabierzmy sól fizjologiczną w sprayu, gdyż na pokładzie jest zwykle bardzo suche powietrze.

 

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą informacji o naszych dolegliwościach w języku kraju, do którego się udajemy oraz przydatnych zwrotów. Mogą być one dla nas pomocne zarówno podczas kontroli celnej, jak też na wypadek konieczności skorzystania z pomocy zagranicznego lekarza. Przydadzą się też w restauracji, w której będziemy chcieli zamówić posiłek.

 

Przydatne zwroty:

Jestem uczulony na orzeszki ziemne.
I am allergic to peanuts.

Czy to danie zawiera orzeszki ziemne?
Does this meal contain peanuts?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera orzeszki ziemne.
I cannot eat anything that contains peanuts.

Jestem uczulony na mleko.
I am allergic to milk.

Czy to danie zawiera mleko ?
Does this meal contain milk?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera mleko.
I cannot eat anything that contains milk.

Jestem uczulony na owoce morza.
I am allergic to shellfish.

Czy to danie zawiera owoce morza?
Does this meal contain shellfish?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera owoce morza.
I cannot eat anything that contains shellfish.

Jestem uczulony na ryby.
I am allergic to fish.

Czy to danie zawiera ryby?
Does this meal contain fish?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera ryby.
I cannot eat anything that contains fish.

Jestem uczulony na krewetki.
I am allergic to prawns.

Czy to danie zawiera krewetki?
Does this meal contain prawns?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera krewetki.
I cannot eat anything that contains prawns.

Jestem uczulony na orzechy.
I am allergic to nuts.

Czy to danie zawiera orzechy?
Does this meal contain nuts?

Nie mogę jeść niczego, co zawiera orzechy.
I cannot eat anything that contains nuts.